Uroczystość 'adopcji pomnika'
Data: 18-05-2008 o godz. 00:00:00
Temat: PHP-Nuke


Po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w realizacji projektu "Ślady Przeszłości - uczniowie adoptują zabytki" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej
w Warszawie. Tytuł projektu realizowanego w bieżącym roku szkolnym brzmi: "O godny wizerunek polskiego orła".
Do adopcji wybrano miejscowy pomnik z 1913 roku, ufundowany przez włościan w 50-tą rocznicę Powstania Styczniowego. Pomnik był w stanie uszkodzonym, ponieważ zniknęła gdzieś głowa orła...

Podjęliśmy się rekonstrukcji głowy, tak by pomnik przyjął znowu swój pierwotny wygląd.
Wymagało to wielu działań i konsultacji. Zwróciliśmy się z apelem do mieszkańców Borku Starego o udostępnienie wszelkich znanych informacji związanych z pomnikiem (m. in. fotografii).
Pomysł ten spotkał się z wielkim zrozumieniem w środowisku lokalnym i nie tylko. Wszyscy, do których zwracaliśmy się o jakąkolwiek pomoc w tej sprawie, chętnie jej udzielali. Replikę głowy orła zaprojektował i wykonał student ASP w Krakowie Sebastian Warszawa z Błażowej.
To dzięki naszym staraniom orzeł na pomniku widnieje w całej okazałości, a dzięki Panom: Grzegorzowi Lampartowi (radny i przewodniczący Rady Rodziców) i Stanisławowi Wojturskiemu (sołtys) został wyczyszczony cały pomnik i uporządkowane obejście wokół niego.
Na 16 maja wyznaczyliśmy termin uroczystej adopcji pomnika. Nasza uroczystość została uświetniona obecnością wielu znakomitych gości.
Rozpoczęliśmy od odczytania tekstu aktu adopcji, następnie poświęcenia pomnika dokonał J.E. ks. Biskup Marian Rojek. Dalsza część akademii odbyła się w Domu Ludowym, gdzie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali patriotyczny program słowno muzyczny poświęcony losom polskiego godła.
Podczas występu na twarzach wielu gości widać było duże wzruszenie. Trzeba dodać, że oprócz młodzieży szkolnej do sali Domu Ludowego przybyło wielu mieszkańców Borku Starego.
Uroczystość była wspaniałą lekcją patriotyzmu, zarówno dla uczniów naszej szkoły jak i dla dorosłych.
Na zakończenie głos zabierali nasi goście: J.E. ks. Biskup Marian Rojek, wizytator Kuratorium Oświaty
w Rzeszowie p. Helena Duś, burmistrz Tyczyna p. Kazimierz Szczepański, przedstawicielka Podkarpackiego Konserwatora Zabytków p. Marta Nikiel.
Wszyscy z uznaniem wyrażali się zarówno o pomyśle i realizacji odnowienia pomnika jak i o poziomie zaprezentowanej części artystycznej. Należy dodać, że występom uczniów towarzyszyła sporych rozmiarów makieta pomnika.
Realizacją programu kierowała p. Janina Trzyna, nauczycielka języka polskiego. Dziękuję nauczycielom, uczniom oraz wszystkim, którzy pomagali nam w przygotowaniach, których uwieńczeniem była opisana uroczystość.Artykuł jest z Szkola Podstawowa w Borku Starym
http://www.spborek.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.spborek.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=104