Grota Matki Bożej perłą Borku Starego
Data: 09-06-2010 o godz. 00:00:00
Temat: PHP-Nuke


Uczniowie Szkoły Podstawowej w Borku Starym po raz kolejny wzięli udział w projekcie ,,Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki”. Tym razem postanowili adoptować Grotę Matki Bożej wraz cudownym źródełkiem znajdującym się w pobliżu Klasztoru O.O Dominikanów.
Uczniowie przede wszystkim chcieli poznać dzieje zabytku  i ożywić jego historię.
Zebrali więc jak najwięcej informacji na ten temat...

Pomocne okazały się książki o tematyce regionalnej z biblioteki szkolnej,  wywiady z najstarszymi mieszkańcami wioski oraz rozmowy z Przeorem Klasztoru O.O Dominikanów – ojcem Romanem Bakalarzem, który  przybliżył historię groty i klasztoru.
W ramach realizacji projektu uczniowie wykonali prace porządkowe wokół najbliższego otoczenia groty oraz odmalowali ogrodzenie wokół  źródełka z cudowną wodą. Wiele godzin ciężkiej pracy zajęło im również wykonanie makiety groty.
Uroczystości związane z adopcją zabytku odbyły się 27 maja br. w Domu Ludowym w Borku Starym.
Wśród przybyłych gości był p. Adam Skowroński- przewodniczący Rady Miejskiej w Tyczynie, p. Dariusz Fudali – przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia Rady Miejskiej oraz sołtys wsi Borek Stary – p. Stanisław Wojturski.
Również mieszkańcy Borku odpowiedzieli na zaproszenie uczniów.
Program słowno - muzyczny w wykonaniu młodzieży naszej szkoły uświetnił występ chóru, w skład którego wchodzą uczennice z naszej szkoły oraz ze Szkoły Podstawowej w Tyczynie.
Program miał charakter obywatelsko-patriotyczny. Przybliżył widzom historię groty w powiązaniu z wydarzeniami jakie miały miejsce w tym rejonie na przestrzeni kilku wieków, nie pozostając bez wpływu na życie i rozwój najbliższej okolicy.
Chór pod dyrekcją p. Agnieszki Fudali ekspresyjnie zaśpiewał starannie dobrane pieśni religijne i patriotyczne, które spowodowały, że z niejednych oczu popłynęły łzy wzruszenia.
W realizację projektu zaangażowani byli wszyscy nauczyciele oraz uczniowie klas IV-VI. Przygotowaniom do adopcji zabytku towarzyszył konkurs plastyczny zorganizowany przez opiekuna świetlicy. Uczniowie wykonali wiele prac na wysokim poziomie, a wyróżnione prace można było obejrzeć na wystawce na korytarzu szkolnym oraz w świetlicy.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Przeora Klasztoru O.O Dominikanów,  który pomagał nam w realizacji tego projektu.

                                                                                                                 Anna Filip - opiekun projektuArtykuł jest z Szkola Podstawowa w Borku Starym
http://www.spborek.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.spborek.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=257