Uroczystość adopcji zabytku
Data: 27-05-2007 o godz. 00:00:00
Temat: PHP-Nuke


Nasza szkoła bierze udział w konkursie pt. "Śladami Przeszłości" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wszystkie działania związane z udziałem w konkursie koordynuje Pani Janina Trzyna. Pierwszym etapem konkursu był wybór zabytku do "adopcji". Wybrano stary młyn wodny, który znajduje się na granicy Borku Starego i Kielnarowej. W listopadzie 2006r. grupa uczniów odwiedziła wybrane miejsce...

Dokładnie obejrzeli z bliska budynek i jego otoczenie i zrobili zdjęcia.     Na podstawie poczynionych obserwacji i zdjęć uczniowie kl. IV i V wykonali na lekcjach plastyki prace wybraną przez siebie techniką. Niektóre z nich umieszczono na okolicznościowej tablicy na korytarzu szkolnym.
Ponadto uczniowie klasy IV w ramach lekcji techniki wykonali makietę, która przedstawia młyn i jego usytuowanie.
     Obiekt ten jest położony w widłach rzeki Ryjak i potoka Chmielnik, płynącego z miejscowości o takiej samej nazwie, obok skrzyżowania (jadąc od Rzeszowa po prawej stronie) dróg prowadzących do Łańcuta przez Chmielnik, do Dynowa przez Borek Stary i do Rzeszowa przez Tyczyn.
Następnie została przeprowadzona rozmowa z właścicielem młyna –  p. Dariuszem Mackiewiczem.
Z uzyskanej informacji wynika, iż młyn ten został wybudowany prawdopodobnie w XVIII w. Od roku 1924 stał się własnością pana Konstantego Legieńcia, który zakupił go po powrocie ze Stanów Zjednoczonych. Nowy właściciel zakupił również urządzenie do przecierania drewna i przy młynie powstał tartak, który działał jeszcze w latach sześćdziesiątych.
Pani Kazimiera Mackiewicz z domu Legięć (córka właściciela młyna) odkąd pamięta, to koło młyńskie napędzane było przez wodę, pamięta też zaporę tzw. Jaz. Młyn przetrwał dwa pożary. Zostały w nim przeprowadzone trzy remonty – w 1943r., w 1947r. i ostatni w 1983r.
W chwili obecnej budynek jest bardzo zniszczony, wszystkie urządzenia zostały zdemontowane i od lat nie pełni już swej funkcji. Jest on wpisany do gminnej ewidencji zabytków jako młyn wodny stanowiący własność pana Dariusza Mackiewicza.
     Ponieważ młyn jest własnością prywatną i jego właściciele żyją, więc adopcja polegała raczej na ożywieniu jego dziejów w pamięci średniego i młodego pokolenia mieszkańców naszej miejscowości.
Miejscem adopcji zabytku była nasza szkoła. Na uroczystość tę przybyło wielu zaproszonych gości, a wśród nich byli: p. Jerzy Cypryś - wicekurator oświaty w Rzeszowie, p. Kazimierz Szczepański – burmistrz gminy Tyczyn, p. Roman Holzer – wiceburmistrz gminy Tyczyn, p. Barbara Trzyna i p. Grzegorz Lampart – radni gminy Tyczyn, p. Stanisław Wojturski - sołtys, ks. Adam Pietrucha – proboszcz tutejszej parafii, O. Roman Bakalarz – przeor klasztoru OO. Dominikanów w Borku Starym.
     Wszyscy w wielkim skupieniu słuchali programu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów kl. IV – VI. Teksty literackie i piosenki swą treścią nawiązywały do całego cyklu prac związanych z pracą w gospodarstwie wiejskim – od zasiania ziarna, dojrzewania kłosów, zbioru plonów, młócenia, mielenia aż do pieczenia chleba. Dla uczestników uroczystości przedstawicielki Stowarzyszenia Rozwoju i Odnowy Wsi w Brzezówce przygotowały degustację tradycyjnych produktów regionalnych łącznie z wiejskim chlebem.
     Wiele przedmiotów używanych dawniej przy wykonywaniu tych prac znajduje się w naszej szkolnej Izbie Pamiątek Przeszłości.


25 maja delegacja naszej szkoły brała udział w Prezentacji Regionalnej organizowanej przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Zaprezentowaliśmy tam planszę oraz prezentację w formie filmu DVD.Artykuł jest z Szkola Podstawowa w Borku Starym
http://www.spborek.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.spborek.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=50