Świat zwierzęcy (ostoje, siedliska)
Na terenie Borku Starego nie przeprowadzono do tej pory szczegółowych badań dotyczących występujących gatunków świata zwierzęcego i ich liczebności. Jednak niektóre źródła podają, iż można tu spotkać prawie połowę gatunków występujących na terenie Polski.
Tereny gminy Tyczyn objęte są przez obwody łowieckie kół łowieckich zrzeszone w Wojewódzkim Związku Łowieckim w Rzeszowie; Borek przynależy do koła „Sarenka". Ale oprócz saren, zajęcy, jeleni żyją tu liczne dziki, borsuki, lisy, bażanty, kuropatwy. Również wiele gatunków ptactwa zasiedla te tereny, a w tym tak rzadkie jak m.in.: puszczyk uralski, jarząbek, myszołów, zimorodek, kruk. Reprezentowane są ciekawe górskie gatunki płazów: salamandra plamista, traszka karpacka, kumak górski, ropucha szara, rzegotka drzewna oraz gady: jaszczurka zwinka i żyworódka, padałec, żmija zygzakowata. [Mikroregion 1995, 21]
W ostatnich latach tereny te szczególnie upodobały sobie bociany, stąd mieszkańcy Borku przywykli już do ich nieskrępowanego towarzystwa podczas sianokosów; te z kolei na dobre zadomowiły się na niejednym podwórku.
Prawa autorskie © Szkola Podstawowa w Borku Starym Wszystkie prawa zastrzeżone.