Wody podziemne
Borek znany jest głównie z wykorzystywanych w gospodarce wód solankowych mineralnych. W ogóle występujące tutaj liczne źródła z czystymi wodami są wyjątkowo dobre. Jak mówią radiesteci, niektóre z nich posiadają bardzo korzystne dla człowieka promieniowanie. Świadczy o tym cudowne źródełko na terenie klasztornym oo Dominikanów. Woda z niego od lat uchodzi za leczniczą i jest bardzo czysta biologicznie. W pokładach łupków występują również krystaliczne wody oligoceńskie, ale wydobycie ich wymaga kosztownych wierceń.
Gleby
Z budowy geologicznej wynika rodzaj tutejszych gleb oraz występowanie różnych minerałów. W bezpośrednim sąsiedztwie rzeki i jej dopływów utworzyły się najlepsze gleby, głównie brunatne, miejscami czarnoziemy brunatniejące, w miejscach najniżej położonych, wilgotnych – kwaśne, bagienne. W centralnej części wioski występują gleby bielicowe.
Kopaliny
W latach siedemdziesiątych na terenie Borku badano zasoby zoolitów, określanych jako minerały XXI wieku. Określane są one jako „wrzący kamień”, gdy podgrzane raptownie pęcznieją i wydzielają wodę. Przy okazji poszukiwań zoolitów w złożach łupków odkryto opale. Stwierdzono również występowanie serii diatemitów. Jest to porowata skała osadowa, krzemionkowa, składająca się z pancerzyków różnych organizmów morskich, głównie okrzemek. W trakcie rozpoznawania są potencjalne złoża gazu ziemnego i ropy naftowej.
Prawa autorskie © Szkola Podstawowa w Borku Starym Wszystkie prawa zastrzeżone.