30 kwietnia 2004 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie Izby Pamiątek Przeszłości połączone z inscenizacją pt. "Od ziarenka do bochenka" oraz degustacją dawnych potraw.
W uroczystości wzięła udział cała społęczność szkolna i zaproszeni goście, m.in. starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie - Urszula Stec, Burmistrz Gminy Tyczyn - Kazimierz Szczepański, miejscowi księża, rodzice oraz licznie przybyli starsi mieszkańcy Borku Starego.
Uczniowie klas IV-VI przedstawili przygotowany pod kierunkiem Pani Janiny Trzyny program artystyczny, opowiadający o dziejach chleba i trudzie jego zdobywania, zwłaszcza w czasach kiedy młócono cepami, a mąkę na chleb mielono w żarnach.
W skromnym pomieszczeniu szkolnym udało się zebrać i wyeksponować wiele nieużywanych już od dawna, wręcz unikatowych narzędzi i przedmiotów związanych z wypiekiem chleba, wiejskim budownictwem, obróbką lnu i konopi. Wiele z nich przynieśli uczniowie naszej szkoły. Dużo eksponatów, w tym: żarna, międlnica cierlista, maglownica z 1840 r., dłubanka na zboże, przywiezione zostały z Kąkolówki od pani Balbiny Gibały i pana Tadeusza Jamioła.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również fotografie z okresu międzywojennego, jak i współczesne, przedstawiające dawne kryte strzechą wiejskie chaty. Fotografie i inne dokumenty pochodzą z prywatnych zbiorów Janiny Trzyny i Marii Horyń.
Dla uczniów naszej szkoły zebrane eksponaty stanowią namacalne spotkanie z przeszłością i zachętę do jej poznawania, bo jak powiedział ks. Piotr Skarga: "Kto nie zna historii swego kraju, swego miasta i wioski, to jakby swego ojca i matki nie znał".
Wyrażamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania Izby Pamiątek Przeszłości i uświetnienia uroczystości jej otwarcia.
Prawa autorskie © Szkola Podstawowa w Borku Starym Wszystkie prawa zastrzeżone.