W boreckiej podstawóce zgromadzono stare narzędzia, zdjęcia i dokumenty
Pamiątki Przeszłości
BOREK STARY, gm. Tyczyn.
"Kto nie zna historii swego kraju, miasta i wioski, to jakby swego ojca i matki nie znał" - to zdanie ks. Piotra Skargi umieszczono na drzwiach prowadzących do Izby Pamiątek Przeszłości w Szkole Podstawowej w Borku Starym.
Wiele eksponatów mamy od mieszkańców Borku Starego, ale są tu również pamiątki z całej Doliny Strugu - mówi Maria Horyń, nauczycielka historii w boreckiej podstawówce.
- To jest wezwanie płatnicze z 1919 roku. Jak widać, opłaty były wtedy liczone jeszcze w koronach, choć napisy austriackie zostały już wykreślone - opowiada pani Maria.
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. ciekawe zdjęcie przedstawiające Władysława Jandę, pochodzącego z Borku Starego, uczestnika bitwy pod Monte Cassino. Są też narzędzia do obróbki lnu i konopi, czyli międlica i cierlica oraz pochodzące z 1840 roku narzędzie do prasowania bielizny. W sumie, w boreckiej Izbie zgromadzono ponad sto eksponatów.
W dniu otwarcia izby, 30 kwietnia, w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie pokoleń. Babcie, dziadkowie i rodzice, którzy przybyli ze swymi pociechami, wysłuchali recytacji w wykonaniu szkolnych aktorów. "Od ziarenka do bochenka" - taki był tytuł montażu przygotowanego przez polonistkę Janinę Trzynę. Dzieci przypomniały wiele strof polskiej literatury o chlebie. Ozdobą montażu były piosenki zaśpiewane pod kierunkiem nauczyciela muzyki Piotra Rozkosza.
Przedruk z dziennika "Nowiny" nr 87(16237)
z dnia 5 maja 2004 r. - autor: mp
Prawa autorskie © Szkola Podstawowa w Borku Starym Wszystkie prawa zastrzeżone.