
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet.
Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.
Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów). 11 lutego 2014 r. w prawie 100 krajach na całym świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznych obchodów „Razem tworzymy lepszy Internet” ma zwrócić uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym.
Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Szkoła Podstawowa w Borku Starym po raz kolejny włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.
W związku z tym, od stycznia do marca bieżącego roku, podjęliśmy szereg działań obejmując akcją całą szkołę tak, aby dotrzeć z informacją do każdego ucznia. Chcieliśmy uświadomić jakie zagrożenia czyhają na młodych internautów korzystających z zasobów sieci i w jaki sposób można im przeciwdziałać.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych na podstawie scenariuszy i materiałów udostępnionych przez strony:
www.dzieckowsieci.pl,
www.sieciaki.pl oraz brali udział w licznych konkursach i kursach online. Zasady, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, umieszczone są na gazetkach i plakatach, które wykonali sami uczniowie.
W ramach podsumowania tego przedsięwzięcia, w dniu 14 marca, cała społeczność szkolna uczestniczyła w apelu na temat bezpieczeństwa w Internecie.
Częścią przewodnią apelu był finał następujących konkursów:
- na scenkę w kategorii klas I-III, którego zwycięzcami zostali: Maja Chruszcz, Martyna Kalita, Damien Karwat, Marcel Paśko, Anna Pietryka, Karolina Szura, Zuzanna Ślusarska, Szymon Tereszkiewicz, Mateusz Wilk, Sylwia Wróbel, Zuzanna Zimny z kl. I, II miejsce zajęli uczniowie z kl.III (Klaudia Bieniek, Dawid Inglot, Kacper Krużel, Magdalena Pluta, Natalia Szura) a III uczniowie z kl.II (Julia Bator, Julita Drabicka, Rita Karkowska, Kamila Krowiak, Patrycja Korcz, Kacper Kuk, Piotr Maciąg, Zuzanna Rabczak, Anna Waściszakowska),
- na wiersz-rymowankę w kategorii klas IV-VI, w którym najlepiej zaprezentował swój wiersz Patryk Pałac z kl.VI, II miejsce zdobyła Dominika Szmuc (kl.V),
- na scenkę dotyczącą bezpieczeństwa w sieci w kategorii klas IV-VI, którego zwycięzcami zostali uczniowie z klasy VI (Weronika Bembenek, Emilia Drabicka, Michał Grządziel, Malwina Kotarba, Karina Kudła, Aleksandra Opioła), II miejsce zajęli również uczniowie z klasy VI (Paweł Smoliński, Krystian Szura, Łukasz Szyszka, Szymon Pociask), III miejsce zdobyli uczniowie z kl. IV (Wojciech Konkol, Artur Tendelski, Mikołaj Szpala, Jakub Ślączka, Kacper Warchoł),
- na plakat pod hasłem "Zasady bezpieczeństwa w Internecie”, w którym zwyciężyła Aleksandra Szukaj z kl.V,
- na grafikę komputerową, w którym zwycięzcami okazały się uczennice z klasy IV( Andżelika Filip, Magdalena Lasota, Aleksandra Ossolińska, Julia Patrzyk).
Miło nam donieść, że szczególne wyróżnienie otrzymali najmłodsi uczniowie naszej szkoły - wychowankowie Punktu Przedszkolnego oraz klasy ”O”, którzy podczas występu prezentowali wysoki poziom artystyczny, w tym między innymi w zakresie umiejętności aktorskich, tanecznych i wokalnych.
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Sklepik Szkolny oraz pamiątkowe dyplomy.
W ramach podsumowania apelu, dziewczynki z klas IV i V zaprezentowały taniec wirusów komputerowych.
Wszystkim wychowawcom klas dziękujemy bardzo za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uczniów do konkursów.
Anna Patrzyk – szkolny koordynator DBI