Szkolna poligrafia
Data: 19-10-2008 o godz. 00:00:00
Temat: PHP-Nuke


     Mija rok od ukazania się pierwszego numeru szkolnego miesięcznika "Matematyczny Punkt Widzenia". Jest to dobra okazja do krótkiego podsumowania naszej poligrafii.
     Pierwsza gazetka szkolna była tworzona głównie przez nauczycieli. Teksty do pierwszego numeru przygotowywano w polskim edytorze tekstów „Tag”, a gazetka składana była ręcznie. Koszty druku oraz papieru pokrywał Urząd Gminy i Miasta w Tyczynie. Pierwszy numer nosi datę 15 listopada 1993 r...

     Tematyka pierwszych numerów związana była z aktualnymi problemami szkoły. Największym problemem była budowa sali gimnastycznej i stad artykuł pana Tadeusza Filipa poruszający sprawy budowy tego ważnego obiektu. Poza tym ciekawy z punktu widzenia naszych czasów jest artykuł o sponsorach szkoły, z którego można się dowiedzieć, że wartość pozyskanego sprzętu lub gotówki w roku 1993 była prawie równa budżetowi szkoły na wydatki rzeczowe. Dużo uwagi poświęcono również tematyce sportowej, bo był to okres sukcesów drużyny tenisa stołowego. Ważnym tematem drugiego numeru było oddanie do użytku pracowni komputerowej, jednej z pierwszych w województwie.
     W roku szkolnym 1996/97 samorząd szkolny wydał 8 numerów gazety „Nudy z budy”. Każdy numer zawierał wywiad z ciekawym człowiekiem, sprawozdanie z najważniejszego wydarzenia w poprzednim miesiącu, szkolne wiadomości sportowe, informacje o ulubionych zespołach muzycznych, ciekawostki z różnych dziedzin, krzyżówkę oraz humor.  Funkcję redaktora naczelnego pełnił duet Agnieszka Rożek i Kamila Pękala, dział muzyczny prowadziły Alicja Krużel, Anna Rożek, Aneta Żurek, Agata Szura i Justyna Trzyna, rozrywki dostarczały: Agnieszka Szczęch i Elżbieta Beściak, a realcje sportowe przygotowywały Beata Szczypek i Monika Bembenik. Magazyn prowadzony przez skład typowo żeński zyskał dużą popularność w uczniowskim środowisku.
     Przez następnych kilkanaście lat gazetki były wydawane sporadycznie we własnym zakresie. Dopiero w październiku 2007 roku wydano pierwszy numer miesięcznika uczniów naszej szkoły pt. „Matematyczny Punkt Widzenia”.  Gazetka była systematycznie wydawana przez cały rok szkolny 2007/08 i w całości redagowana przez uczniów klasy piątej: Sylwia Fuglewicz (red. naczelny), Joanna Cyzio (odpowiedzialna za rubrykę „Warto wiedzieć”), Agnieszka Trzyna (dział rozrywki), Dominika Filip (szata graficzna). Uczniowie w ciągu całego roku mieli okazję zbierać punkty za rozwiązywanie trudnych zadań w konkursie „Celuj w dziesiątkę”.  Miesięcznik był wydawany w atrakcyjnej oprawie gaficznej, dlatego wzbudził zainteresowanie uczniów klas IV-VI.  Przyczynił się do popularyzacji zagadnień matematycznych i zawsze rozchodził się cały nakład. Wydawanie „Matematycznego Punktu Widzenia jest kontynuowane w roku szkolnym 2008/09.
     Opiekę dydaktyczno-merytoryczną nad miesięcznikiem sprawuje pani Jadwiga Sitek, nauczycielka matematyki.Artykuł jest z Szkola Podstawowa w Borku Starym
http://www.spborek.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.spborek.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=129