Spotkanie z historią w Markowej
Data: 26-10-2019 o godz. 00:00:00
Temat: PHP-Nuke


W dniu 23 października uczniowie klasy VI wyjechali na wycieczkę do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej.
Tam uczestniczyli w warsztatach, których tematem była „Zagłada Żydów podczas II wojny światowej oraz prezentacja postaw Polaków wobec społeczności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej”.
Uczniowie mieli szansę dowiedzieć się o tym, jak tragiczne było położenie Żydów w Polsce okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Zostały omówione represje skierowane do społeczności żydowskiej na podstawie przykładów, które uchwycone także były na stałej ekspozycji muzeum. Warsztaty uświadomiły dzieciom dramat Holokaustu – zarówno zbiorowy, jak i indywidualny, dotykający całe społeczeństwo okupowanego kraju.

Uczestnicy poszerzyli także swoja wiedzę o „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.
Zostały im zaprezentowane sylwetki Ireny Sendlerowej, Oskara Schindlera, Henryka Sławika oraz Wiktorii i Józefa Ulmów.
Spacerując zaś po stworzonym przy Muzeum Sadzie Pamięci dedykowanym Polakom, którzy w miastach, miasteczkach i wsiach całej przedwojennej Polski w czasie niemieckiej okupacji z narażeniem życia ratowali skazanych na zagładę Żydów, mogli znaleźć zasłużonych z naszej miejscowości i okolic.
Takie miejsca zawsze skłaniają nas do refleksji nad własnym życiem.

                                                                                                                             Dorota Daź-DoleckaArtykuł jest z Szkola Podstawowa w Borku Starym
http://www.spborek.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.spborek.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1301