Wirtualna podróż do Amazonii
Data: 17-11-2019 o godz. 00:00:00
Temat: PHP-Nuke


8 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem.
Pan Krystian Pyrzak z grupy „trzask.pl” zabrał uczniów w wirtualną podróż do Amazonii.
Mogliśmy zobaczyć  jak potężna jest królowa rzek - Amazonka, jak wyglądają miasta i dżungla w Ameryce Południowej. Właściwie nie dżungla tylko selva.
Pan podróżnik ciekawie nam opowiadał jak żyją dzikie plemiona w Amazonii.
Okazało się, że dzikie są wtedy gdy widzą turystów z aparatami i kamerami, dla nich przebierają się w tradycyjne stroje swoich przodków, tańczą rytualne tańce, na twarzach malują groźne barwy. Na co dzień chodzą w bawełnianych koszulkach i spodenkach, a młodzi Indianie realizują obowiązek szkolny.

Rolę „gimbusa” pełni łódź zacumowana przy pomoście, którą uczniowie w szkolnych mundurkach płyną do szkoły w najbliższej miejscowości. Nie da się jechać drogą ponieważ w żadnym miejscu nie zbudowano mostu na Amazonce.
Pan Krystian pokazał nam jak należy torować sobie drogę na lądzie, w potężnej gęstwinie drzew, krzewów i pnączy. Tym niezbędnym narzędziem okazała się maczeta, którą zaprezentował na tle swoich zdjęć z Amazonii.
Tam gdzie nie docierają światła żadnych miast, równie ważna jest latarka, chociażby po to, by bezpiecznie załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Dowiedzieliśmy się też nieco o zwyczajach piranii i innych drobnych zwierząt, które są bardziej niebezpieczne niż jaguary czy anakondy.
Piękne zdjęcia z wyprawy przybliżyły nam wspaniale ten odległy kontynent.
Spotkanie było bardzo ciekawe, pomogło uporządkować uczniom wiedzę, obalić pewne mity, pokazać, że ludzie na całym świecie mają podobne potrzeby, umiejętności i obowiązki.

                                                                                                                                Elżbieta KoniewiczArtykuł jest z Szkola Podstawowa w Borku Starym
http://www.spborek.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.spborek.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1304