Narodowe Święto Niepodległości 2019
Data: 17-11-2019 o godz. 00:00:00
Temat: PHP-Nuke


Moja Ojczyzna to historia,
Pamięć o poległych za nasz kraj,
Pamięć o tysiącach bohaterów
Niezłomnych jak stal!

Od takich słów rozpoczęła się 8 listopada w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez  panie: Dorotę Daź – Dolecką i Małgorzatę Kędzierską oraz uczniów z klas piątych i szóstej, którzy włączyli się w tegoroczne obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas akademii starałyśmy się oddać ducha czasów sprzed ponad stu lat.

Poprzez symboliczny taniec, wykonany przez uczennice klasy siódmej i piątej „b”, pragnęłyśmy młodemu pokoleniu ukazać to, jak Polska została rozszarpana i rozdarta pomiędzy trzech zaborców.
W przedstawieniu wystąpili także żołnierze w pięknych mundurach legionów Piłsudskiego.
Gazeciarze na bieżąco informowali zgromadzonych o najważniejszych wiadomościach, jakie miały miejsce w 1918 roku. Młodzież naszej szkoły została także zabrana w czasy dwudziestolecia międzywojennego.
Był to czas intensywnych zmian, rewolucji i postępu cywilizacyjnego.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z największymi hitami pochodzącymi z tego okresu, z repertuaru Eugeniusza Bodo i Jana Kiepury. Dzięki przygotowanej prezentacji widzieli jak z dnia na dzień rozwijała się i piękniała wówczas nasza stolica - Warszawa oraz jak bawiono się w klubach.
Dziewczyny z klasy szóstej zaprezentowały popularny wśród ówczesnej społeczności w latach 20. XX wieku – taniec charleston.
Uroczystość została także uświetniona poprzez piękny taniec i piosenkę w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego, które zostały przygotowane pod czujnym okiem pani Joanny Krztoń.
By oddać cześć naszym przodkom i przypomnieć sobie piękne pieśni patriotyczne odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu polskiego, angażując się w ten sposób w akcję „Szkoła do hymnu” oraz kilka innych pieśni z wersją karaoke.
Przedstawienie przypomniało zgromadzonym o wydarzeniach zarówno pięknych, chwalebnych, ale jakże tragicznych.
O wolność trzeba dbać i walczyć!
Pokazali nam to nasi przodkowie, a uczniowie naszej szkoły w tymże przedstawieniu o tym przypomnieli.

                                                                                                                             Dorota Daź-DoleckaArtykuł jest z Szkola Podstawowa w Borku Starym
http://www.spborek.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.spborek.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1305