Świetlicowe święta
Data: 29-11-2019 o godz. 00:00:00
Temat: PHP-Nuke


Kalendarz obfituje w ogromną liczbę nietypowych świąt. Praktycznie do każdego dnia w kalendarzu przypisane jest jakieś święto. W naszej świetlicy mamy wiele okazji do świętowania.
Wśród typowych świąt, które obchodzimy w placówce są: święta patriotyczne, święta związane z tradycjami rodzinnymi, czy też przyrodnicze. W tym roku szkolnym w naszej świetlicy włączyliśmy kalendarz świat nietypowych, w celach rozwojowych, poznawczych i edukacyjnych. Poniżej prezentujemy obchodzone święta w ostatnich miesiącach.

W dniu 15. 09. 2018 r. na całym świecie obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Kropki”.
Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

Nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. W naszej szkolnej świetlicy również obchodziliśmy „Dzień Kropki”. Dzieci miały okazję obejrzeć film animowany na podstawie książki „The Dot”. Przeprowadzona została pogadanka dotycząca, wartości, empatii, wiary w siebie itd. Wszystkie dzieci miały ubrania w kropki lub przyklejane kropki.
Świetliczaki uczestniczyły w zabawie z chustą „Kropka”, celem której było pozytywne wzmacnianie. W tym dniu dzieci miały też okazję tworzyć kropkowe prace plastyczne. Wszystkim podobała się inicjatywa „Dnia Kropki”.

30 września wszyscy chłopcy obchodzą swoje święto. Także świetlica postanowiła uczcić ten dzień i zorganizować coś dla chłopaków. Dla uczniów przygotowane były różne zabawy, które tylko potwierdziły, że w naszej szkole są sami odważni i sprytni chłopcy. Nasi dzielni uczniowie zmierzyli się w wielu zabawnych konkurencjach. Oprócz testów wiedzy i sprawności fizycznej, uczniowie wzorowo zaliczyli test odwagi, prosząc dziewczynki do tańca. Jednak największą frajdą dla wszystkich chłopców okazała się zabawa, polegająca na przejściu z książką na głowie po świetlicowym wybiegu i kręceniu hula-hop. Wszyscy uczniowie, którzy zgłosili się do zabawy otrzymali słodki poczęstunek przygotowany przez dziewczynki z klasy pierwszej.

16 października obchodzony jest „ Światowy Dzień Chleba”. W tradycji polskiej chleb jest symbolem pomyślności i dostatku oraz otoczony jest powszechnym szacunkiem. W naszej świetlicy obchodziliśmy "Święto chleba". Myślą przewodnią było "Od ziarenka do bochenka". Dzieci oglądały film edukacyjny „Jak powstaje chleb?” i dowiedziały się ile trzeba włożyć wysiłku, aby przygotować pyszny bochenek. Podczas zajęć poznaliśmy liczne gatunki chleba, również te z mąki żytniej, wypiekane tradycyjnie na zakwasie.
Nasze świętowanie zakończyliśmy degustacją różnego rodzaju chleba.

„Gdy był mały, to znalazłem go w ogródku
I wyglądał jak czterdzieści osiem smutków:
Taki mały, taki chudy, nie miał pana ani budy
Więc go wziąłem, przygarnąłem, no i jest”

25 października obchodziliśmy w świetlicy „Dzień Kundelka”. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać różne rasy psów, rozmawialiśmy o tym jak należy o nie dbać, jak się nimi opiekować i czym je karmić. Dzieci opowiadały zabawne historie związane ze swoimi pupilami. Były też zagadki o psach z bajek i filmów oraz czytanie fragmentu książki Romana Pisarskiego pt.: „O psie, który jeździł koleją”. Wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły, że posiadanie psa to duża odpowiedzialność i, że pies to nie zabawka, lecz żywa istota. Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy plakat przedstawiający uśmiechnięte i wesołe kundelki, który powiesiliśmy na naszej gazetce świetlicowej.

5 listopada obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”. Jest to święto wszystkich postaci bajkowych, a zarazem dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Tego dnia w świetlicy szkolnej zostały zorganizowane zajęcia mające na celu promocję czytelnictwa. Rozwiązując bajkowe zagadki, dzieci wykazały się dużą znajomością treści bajek i baśni. Dzieci wzięły udział w wielu zabawach ruchowych przy muzyce, a największym powodzeniem cieszyła się zabawa, polegająca na rozdzieleniu ziaren ryżu od grochu. Na koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczne, których bohaterami były ich ulubione postaci z bajek.

                                                                                                                  Monika Kopeć, Patrycja RyszArtykuł jest z Szkola Podstawowa w Borku Starym
http://www.spborek.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.spborek.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1307