Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Data: 22-03-2020 o godz. 00:00:00
Temat: PHP-Nuke


„Nade wszystko szanujmy swą mowę ojczystą.
Nie znać języka swego - hańbą oczywistą!”
F. K. Dmochowski

Od kilku lat w Polsce, 21 lutego, obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowaliśmy szereg konkursów, by uświadomić dzieciom i młodzieży jak ważne jest szanowanie ojczystej mowy i pielęgnowanie jej poprawności. Skoro możemy się swobodnie wypowiadać w języku polskim, róbmy to dobrze, nie używajmy potocznych słów, skrótów zapożyczonych na przykład z języka angielskiego.

Oczywiście szybciej jest powiedzieć OK, zamiast: dobrze czy doskonale, ale czy warto?
Polski język jest trudny, ma dużo „sz”, „cz” i „ch”. Chrzęści, warczy i syczy, ale jest tak barwny i ciekawy, a co ważne, jest nasz! Kształtował się przez wieki i warto uszanować tę tradycję, za którą wiele dzieci i dorosłych walczyło w czasie zaborów i wojen. To nasz oryginalny język, dlatego nie zaśmiecajmy go wulgaryzmami czy bezsensownymi neologizmami.
Język polski jest piękny i oryginalny! Szanujmy go. Niech każdy dzień będzie dniem języka ojczystego!
Uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w dwuetapowym konkursie. Pierwszym zadaniem konkursowym było stworzenie plakatu, którego treści miały promować język ojczysty.
Następnie, czteroosobowe drużyny musiały zmierzyć się z poprawnościowymi zadaniami konkursowymi: poprawiali błędy językowe, układali Trimmini, wykazywali się wiedzą na temat znajomości związków frazeologicznych i zasad ortograficznych. Sumując wszystkie zdobyte punkty przez poszczególne drużyny wyłoniliśmy zwycięzców tegorocznych rozgrywek, MISTRZOWÓW POPRAWNEJ POLSZCZYZNY!
I miejsce – klasa 5b
II miejsce - klasa 5a
III miejsce – klasa 8
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

                                                                                                                             Dorota Daź-DoleckaArtykuł jest z Szkola Podstawowa w Borku Starym
http://www.spborek.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.spborek.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1350