231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Data: 08-05-2022 o godz. 00:00:00
Temat: PHP-Nuke


Dróg by tam trafić nic nie ułatwia
W przestrzeniach burz i w czasów kipieli
Ale istnieje przecież Sarmatia
Istnieje gdzieś Terra Felix

Słowa piosenki barda Solidarności wprawiły młodzież Szkoły Podstawowej w Borku Starym oraz wszystkich zgromadzonych na obchodach z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w zadumę nad tym, czym jest dla nas patriotyzm i w opowieść o istocie, i mocy konstytucji, jako najważniejszego rządowego dokumentu.
Historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu!
Ustawa Rządowa z 1791 roku miała tchnąć w polski naród nowego, reformatorskiego ducha.
Choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, miała olbrzymie znaczenie. Wywołała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.

Dzisiaj opowieść pióra i lutni przypomniała widowni, czym jest Ustawa nad Ustawami, jakie zapisano w Niej uniwersalne wartości. Uczniowie z klasy ósmej w nowatorski i  nowoczesny sposób opowiedzieli na scenie o najważniejszych dla nich wartościach płynących wprost z konstytucji, dzięki którym stworzyli swoją TERRA FELIX – ZIEMIĘ SZCZĘŚLIWĄ. Własnymi wypowiedziami wrócili do źródła Rzeczy Pospolitej – społeczeństwa, dla którego ważny jest każdy człowiek, każda idea i dobro wspólne. Przypomnieli zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem Konstytucji i lekceważeniem wspólnoty.

Oprawa muzyczna spektaklu również była wyjątkowa. Dyskusja o Terra Felix toczyła się przy piosenkach Andrzeja Rosiewicza, Jacka Kaczmarskiego i Tamary Kalinowskiej. Solistki zostały przygotowane przez panią Marię Piotrowską-Sołtys; taniec, który uświetnił cały występ, został wykonany przez uczniów z klasy 7a pod kierunkiem pani Małgorzaty Kędzierskiej, a nad całością przedstawienia czuwała pani Dorota Daź-Dolecka.

Ta Terra Felix Sarmatia warta
Wiecznych podróży pióra i lutni…Artykuł jest z Szkola Podstawowa w Borku Starym
http://www.spborek.itl.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.spborek.itl.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1552